Bogota’nın En Güzel Yanı Medellin’e Dönüşü

17 Ekim 2015

Her daim tatlı bir bahar havasına sahip olan Kolombiya’nın en büyük ikinci şehri Medellin, şüphesiz Kolombiya’nın en yaşanılası şehri. Kendilerini paisa olarak adlandıran birbirinden şeker insanları, açık hava kafe, restoran ve barları, kendinizi hep güvende hissedeceğiniz şirin sokakları ve tabii ki hiç bitmeyen bahar havasıyla Medellin, bırakıp da gitmeye kıyamayacağınız kadar içinize işleyecek bir şehir.

Hemen hemen her ülkede olduğu gibi, Kolombiya’nın iki büyük şehri Bogota ve Medellin arasında da bizim İstanbul-Ankara çekişmesine benzeyen bir atışma durumu söz konusu. Medellin’de bir buçuk ay kalmış biri olarak, elbette bu atışmaya taraf olmamam düşünülemezdi. O nedenle ‘‘Bogota’nın en güzel yanı Medellin’e dönüşü’’ diyip tartışmayı noktalıyorum.

Ankaralılar gazabınızdan korkmuyor değilim. :)

Medellin’deyken Mutlaka Yapın

Medellin Free Walking Tour: Tripadvisor’a göre Medellin’de yapabileceğiniz bir numaralı etkinlik olan FWT ile bir taraftan Medellin sokaklarını keşfederken, diğer taraftan bu şehrin gizli kalmış hikâyelerini dinleyeceksiniz. Bu tura katılarak Medellin’e ve genel olarak Kolombiya’ya dair öyle çok şey öğrendim ki Medellin’de sadece tek bir gün geçirmeyi planlıyor olsanız bile, kesinlikle ama kesinlikle bu tura katılın, derim. Tura dair daha fazla bilgi edinmek ve rezervasyon yaptırmak için: http://www.realcitytours.com/

IMG_6942 IMG_6943

Medellin’de Sevdiğim Yerler

El Poblado: Medellin’in en güzel ve güvenli mahallelerinden El Poblado, bu şehri ziyaret ederken konaklamak isteyeceğiniz yer. El Poblado, hem yemyeşil ve temiz; hem de tonla kafe, restoran ve barın bulunduğu acayip canlı bir mahalle.

poblado

Lleras Parkı: El Poblado’nun en hareketli bölgesi olan Lleras Parkı, gece hayatının da merkezi. Lleras’ın etrafındaki restoran ve barları ziyaret edebilir ya da içkinizi alıp parkta takılabilirsiniz. Medellin’de genel olarak içkiyi dışarıdan alıp parkta sosyalleşme gibi bir kültür mevcut.

Antioquia Müzesi: Medellin’de eğer tek bir müze ziyaret edebilecek kadar vaktiniz varsa, o müze mutlaka Antioquia Müzesi olmalı. Müzenin en önemli bölümü Medellinli ünlü ressam Botero’nun bağışladığı özel koleksiyonun bulunduğu bölüm. Botero’yu iyice hatim etmeden dönmeyin Medellin’den. Vallahi kınarlar.

IMG_5911 IMG_5909

Botero Meydanı: Antioquia Müzesi’nin önünde yer alan meydan, hala yaşamakta olan ressamlardan Botero’nun şehre armağan ettiği heykellerle dolu. Botero’nun herbir eserinin ne kadar değerli olduğu göz ününde bulundurulursa, bu meydanın önemini kavramak çok da zor olmayacaktır. Şehrini ve ülkesini çok seven Botero, böylesi büyük bir bağışla kesinlikle Medellin’in hem prestijini hem de değerini artırmayı başarmış.

botero_meydani

Arvi Parkı ve Teleferik: Adının park olduğuna bakmayın, Arvi Parkı bizim standartlarımıza göre bildiğiniz koca bir orman. Parka varabilmek için önce metroya, sonra da iki adet teleferiğe binmeniz gerekiyor.

IMG_6670 IMG_6668

Dünyada teleferiği toplu taşıma aracı olarak kullanma yaratıcılığını gösteren ilk şehir olan Medellin’de, günde yaklaşık 30.000 kişi işine teleferiğe binerek gidiyor. 2004 senesinden bu yana şehrin az gelişmiş mahallelerini hayata bağlayan Medellin teleferiği, metro sistemine keyifli ve havadar bir alternatif. Teleferikle Arvi Parkı’na geçerken tepeden izleyeceğiniz Medellin’in gettoları ise aslında Kolombiya’daki ekonomik eşitsizliğin ne kadar büyük boyutta olduğunu size gösterecek.

Botanik Park: Belirli aralıklarla müzik festivali ve kitap fuarı gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Botanik Park, Medellin’in en huzurlu yerlerinden biri.

IMG_6018 IMG_6020

Medellin Modern Sanatlar Müzesi (MAMM): Her ay farklı bir sanatçının eserlerini sergileyen MAMM, çok kaliteli bir modern sanatlar müzesi. Medellin’i ziyaret ettiğiniz zaman, MAMM’ın web sitesine bir göz atıp o ay hangi sanatçının eserlerinin sergilendiğini öğrenebilirsiniz. http://www.elmamm.org/

Kalacak Yer

Black Sheep Hostel

Bir ay boyunca kaldığım Black Sheep Hostel, El Poblado’nun son derece merkezi ve buna rağmen sessiz sakin bir kısmında yer alıyor. Hostelin çalışanları son derece tatlı ve yardımsever insanlar. Hostelin ufak bir bahçesi de mevcut ve bu bahçe her daim hostelde kalan insanlarla dolu. Ufak bir hostel olan Black Sheep’te çok rahat bir şekilde yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Ayrıca her pazar akşamı hostelde mangal da yapılıyor. Medellin’e gidiyorsanız kalacağınız adres bence Black Sheep’tir.

Medellin Yakınlarında Görülecek Yerler

Santa Fe

Kolonyal Dönemden kalma rengarenk evleri ve kiliseleriyle göz dolduran Santa Fé, Medellin’in 80 km kuzeyinde yer alan şirin mi şirin bir kent. Santa Fé’nin sokaklarının arnavut kaldırımları, evlerinin renkli panjurları ve insanlarının sıcaklığı bana Küba’yı anımsattı. Santa Fé kesinlikle Küba’dan sonra gördüğüm en fotojenik yerlerden biri. Kolombiya rotası yapan gezginler Santa Fé’yi sakın ola es geçmesinler.

IMG_6316 IMG_6310

Guatape

Guatape bugüne kadar gördüğüm en masalsı mekanlardan biri. Medellin’e iki saat mesafede bulunan kent, yemyeşil tepeleri ve gölleriyle insanı müthiş huzur veren bir destinasyon. Kondisyonuna güvenenler zirvesi 2100 metre olan El Peñon tepesine tırmanıp Guatape’nin güzelliklerini kuş bakışı olarak da hafızalarına kaydedebilirler.

IMG_6130 IMG_6131

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: