Kolombiya’nın Kahve Kokan Kenti Salento

24 Aralık 2014

Kolombiya kahvesinin büyük bir miktarının üretildiği Zona Cafetera isimli bölgede yer alan Salento, huzurla dolmanızı sağlayacak yemyeşil vadilere, nehirlere ve kahve tarlalarına sahip; sessiz sakin kendi halinde bir kasaba. Kolombiya’nın en sevdiğim yerlerinden biri olmayı başaran Salento, bir gün mutlaka geri dönmek istediğim doğa harikalarından biri.

Salento’da Sevdiğim Yerler

Don Elias Kahve Turu: Kahve nasıl yetiştirilir, olgunlaşan kahve nasıl toplanır, mahsul içilebilecek evreye gelene kadar nasıl bir süreçten geçer?.. Her sabah severek içtiğiniz o bir bardak kahvenin nasıl bir geçmişe sahip olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Don Elias isimli süper tatlı bu dedenin çiftliğini mutlaka ziyaret edin. Turu tamamlayıp kahvenin sırrına vardıktan sonra ise, çiftliğin organik kahvesinden tadıp Don Elias Dedenin sohbetine nail olabilirsiniz. İngilizce ya da İspanyolca olarak yapabileceğiniz turun fiyatı 6.000 peso.

donelias_

Cocora Vadisi: Kendinizi bir peri masalının parçasıymış gibi hissedeceğiniz Cocora Vadisi, Salento’nun muhtemelen en güzel yeri. Kondisyonu sağlam olanlar, yapacakları uzun yürüyüşler ile vadinin mucizelerini keşfedebilirler.

salento3

Los Amigos: Los Amigos isimli bu mekân, Salentoluların bir taraftan tejo oynayıp diğer taraftan bir şeyler yiyip içerek sosyalleştikleri çok acayip bir yer. Biraz tejo oynayıp biraz Salentolu amca ve teyzelerle sohbet ederek sürreal bir tecrübe edinebileceğiniz Los Amigos’a en azından bir bakıp çıkmayı sakın ihmal etmeyin.

Kalacak Yer

La Serrana Hostel: Doğanın kalbinde şahane manzaralı yüksek bir noktaya kondurulmuş bu hostel, dinlenmek ve kendinizi dinlemek için biçilmiş kaftan. Büyük bir bahçesi olan hostel, doğa tecrübesini maksimumda yaşamak isteyen kamp severleri de bağrına basıyor. Yıldızları izlemekten yorulduğunuzda kamp ateşini söndürüp çadırınıza dönün ve taze dağ havasını ciğerlerinize çekerek uykuya dalın. La Serrana’yla alakalı ne söylesem az söylemiş olacağımdan gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

La Serrana

La Floresta: La Serrana’da kalırken akşam Salento’nun merkezine inmek biraz zor oluyor. O nedenle, Salento’da hayat nasıl akar diye merak ediyorsanız, bir gece de nispeten merkezde yer alan La Floresta’da kalın. La Floresta, doğa ile sivilizasyonu güzel bir şekilde harmanlamayı başarmış mekânlardan biri. Salento’nun doğası gerçekten şahane, ama kendinizi sadece doğa ananın kollarına bırakıp bu küçük kasabanın güzel insanlarıyla tanışma ve zaman geçirme fırsatını sakın ola es geçmeyin.

 

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: