Kolombiya Hazırlıkları

12 Kasım 2014

Kolombiya Güvenli mi?

Evet!

Kolombiya genel olarak kötü bir üne sahip. Uluslararası medya sağ olsun birçok kişi Kolombiya’nın mafyayla, uyuşturucu kaçakçılarıyla ve hırsızlarla dolu bir ülke olduğunu zannediyor. Bize yurtdışına çıktığımızda ‘‘Türkiye’de develerle mi seyahat ediyorsunuz?’’ ya da ‘‘Türkiye’de erkekler dört kadınla evlenebiliyormuş, doğru mu?’’ gibi absürt sorular soran o bir grup tuhaf insan, Kolombiyalılara kokain kullanıp kullanmadıklarını ya da daha da kötüsü satıp satmadıklarını soruyormuş. Kolombiyalı olmak birçok insanın gözünde otomatik olarak kokain bağımlısı ya da uyuşturucu kaçakçısı olmak anlamına geliyor ne yazık ki.

Kolombiya genel olarak güvenli bir ülke. Dikkatli olup nereye gittiğinizi bildiğiniz sürece aklınıza getirdiğiniz o kötü senaryoların hiçbiri başınıza gelmeyecektir.

Bogota ise Kolombiya’nın ‘tehlikeli’ olarak etiketlenebilecek tek şehri. Bu demek oluyor ki, Bogota’da kendinize çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela, telefon elinizde sokakta yürümeniz ya da dışarı çıkarken yanınıza büyük miktarda nakit para almanız tavsiye edilmiyor.

Ben Kolombiya’da 2 ay kaldım ve bu süre zarfında tek bir sorunla bile karşılaşmadım. Korkmanıza ve kendinizi tedirgin etmenize gerçekten gerek yok. Biraz dikkatli olun yeter!

Vize

Kolombiya’ya giriş yapmak için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar Kolombiya’da vizesiz bir şekilde seyahat edebilirler.

Kolombiya’ya Kaç Gün Yeter?

Kolombiya çok büyük bir ülke ve gezip görmek isteyeceğiniz şehirleri, dağları, milli parkları, ormanları, plajları, kahve tarlaları, kolonyal kasabaları ve sıcak insanlarla dolu köyleri var. O nedenle, bütün ülkeyi güzel bir şekilde gezmek istiyorsanız, Kolombiya’ya bir ay ayırın.

Ben bir ay ayırmayı planlayarak gittiğim Kolombiya’da iki ay kaldım ve yine de bu ülkeye doyamadım. Kolombiya’ya üç haftalığına gidip 3 sene kalan birçok kişiyle tanıştım.

Kolombiya’nın bağımlılık yaptığı doğrudur.

İklim

Tropik bir ülke olan Kolombiya’da hava sıcaklığı bütün sene boyunca aşağı yukarı hep aynı değerlerde seyrediyor. Ama Kolombiya’nın tropik olmasına bakıp da aldanmayın; bu, kesinlikle bütün şehirlerin aynı derecede sıcak olduğu anlamına gelmiyor.

2640 metrelik bir rakımla Latin Amerika’nın en yüksek ikinci şehri olma özelliğini taşıyan Bogota’da hava hep soğuk. Hatta bu öyle bir kuru soğuk ki, gündüzleri dışarıda ince bir kazakla idare edebiliyorken, geceleri üzerinize kalın bir mont giymeniz gerekiyor. Ayrıca Bogota’daki binalarda herhangi bir ısıtma sistemi bulunmadığından yatağa girerken lahana bebek misali kat kat giyinmeniz şart.

bogota bogota2

Hiç bitmeyen tatlı bir bahar havasının yaşandığı Medellin ise 1538 metrelik bir rakıma sahip. Muhtemelen dünyanın en ideal iklimine sahip olan şehirde, gündüzleri sokakta tişört ve terlikle gezerken, akşamları ince bir penye ve kapalı bir ayakkabı giymek isteyebilirsiniz. Gündüzleri sıcak olmasına rağmen bunaltmayan hava, geceleri rahatlıkla uyuyabileceğiniz güzel bir serinliğe dönüşüyor.

Sahilde yer alan Cartagena ve Santa Marta ise gece gündüz demeden bunalacağınız kavurucu bir sıcaklığa sahip olan şehirler. Buraları gezerken ne yapın ne edin ara ara kendinizi denize bırakın.

tayronatayrona 2

Sizin de farkına vardığınız gibi, Kolombiya birçok değişik iklime sahip olan nadir ülkelerden biri. Çantanızı ona göre hazırlayın.

Yeme İçme

Kolombiyalılar erken kalkmayı ve güne erken başlamayı seviyorlar. Erken yapılan sabah kahvaltısının en önemli içeceği ise tabii ki kahve. Bugün Amerika ve Avrupa’nın kahve ihtiyacının önemli bir miktarını sağlayabilecek kadar büyük bir kahve üreticisi olan Kolombiya’da, herkes günde aşağı yukarı 5-6 bardak kahve tüketiyor. Yumuşak ve aromalı bir tada sahip olan Kolombiya kahvesi en çok tinto olarak servis ediliyor. Espresso bardağına benzeyen küçük bir fincanla ikram edilen tinto, sade içilen ve espressodan çok daha hafif ve yumuşak olan bir kahve.

cafe juanvaldez

Kahvaltının ve yine aynı şekilde bütün diğer öğünlerin bir diğer vazgeçilmezi ise arepa. Arepa Kolombiya’da bolca tüketilen bir ekmek türü. Şekil olarak biraz tortilla‘ya benzemesine rağmen lezzet olarak tortilla‘dan çok farklı.

arepa arepa2

Kolombiya’da tipik bir öğle yemeği çorba, ana yemek ve taze sıkılmış meyve suyundan ibaret. Ana yemek ise genellikle tavuk, et, balık veya sosisin yanına servis edilen pilav, fasulye, kızarmış muz (platano), salata ve avokadodan oluşuyor. Bir de aşağı yukarı her Kolombiyalının haftada bir yine öğle yemeğinde yediği bandeja paisa diye bir şey var ki sanırım hayatımda gördüğüm en ağır yemeklerden biri kendisi. Bandeja paisa şöyle bir şey:

bandeja paisa

Öğle yemeğini almuerzo restoranlarından birinde yerseniz, bu yukarıda saydığım çorba, ana yemek ve içecek üçlüsüne toplamda 6000-9000 peso arası bir şey ödersiniz ki bu da 6-10 lira civarında bir miktara tekabül ediyor. Almuerzo restoranları sadece öğle yemeği servis eden ve öğleden sonra genelde kapanan mekanlar.

Kolombiyalılar kızartılmış yiyecekleri ve hamur işini çok seviyorlar. Dikkat etmezseniz kilo almanız işten bile değil.

Kolombiya’da meyve ve sebzeler şahane. Tropik iklim sağ olsun, adını sanını bilmediğiniz çeşit çeşit meyve ve sebzeyle karşılaşıyorsunuz. Her köşe başında ise taze sıkılmış meyve suyu içebileceğiniz bir mekân mevcut.

ananas suyu mora

Kolombiyalıların milli içkisi ise aguardiente isimli anason aromalı bir çeşit shot. Aguardiente ya da nam-ı diğer guaro, partilerin ve arkadaş toplantılarının vazgeçilmez içeceği. Ben şahsen üçüncü shot’tan sonra acayip coştuğumdan bu ‘tehlikeli’ içeceği dikkatlice tüketmenizi tavsiye ediyorum.

guaro guaro2

Para

Kolombiya’nın para birimi Kolombiya pesosu. Benim seyahatim sırasında, yani Eylül-Ekim 2014’te, 1 lira yaklaşık 925 yuvarlarsak 1000 peso ediyordu. O nedenle harcadığınız paranın değerini anlamak için ödediğiniz miktardan üç sıfır atmanız yetiyordu. Bu demek oluyor ki, matematik düşmanları bile Kololmbiya’da sorunsuz bir şekilde para hesabı yapabilirler.

pesomonedas

Kolombiya’ya giderken yanınıza nakit para almanıza hiç gerek yok, çünkü ATM’ler her yerde. Ancak güvenli bir şekilde para çekmek için, sokaktaki ATM’lerden birini rastgele kullanmak yerine, Carulla ve Exito gibi süpermarketlerdeki ya da alışveriş merkezlerindeki ATM’leri kullanmanız çok daha isabetli olur. Özellikle Bogota’da para çekerken çok dikkatli olun, çünkü sokak ATM’lerinden para çekmeniz hırsızların sizi hedef almalarına neden olabilir.

Kolombiya’ya Ulaşım

Direkt uçuş olmadığından Kolombiya’ya Avrupa ya da Amerika üzerinden aktarma yaparak ulaşmanız gerekiyor. Ancak ilk bakışta müthiş pahalı biletlerle karşılaşırsanız hemen vazgeçmeyin. Uzun araştırmalar sonucunda Kolombiya’ya uygun fiyata uçak bileti bulmak mümkün. Özellikle Amerika vizeniz varsa Miami aktarmalı uçuşları kesinlikle araştırın. Miami’den Orta ve Güney Amerika’ya çok ucuza uçabilirsiniz.

Kolombiya’da Ulaşım

-Otobüsle Ulaşım

Kolombiya’nın yolları ve otobüsleri çok iyi değil. Şehirlerarası ulaşımda genelde bizim minibüslere benzeyen araçlardan kullanıyorlar. Dolayısıyla yolculuk biraz sarsıntılı oluyor. Ayrıca Kolombiya dağlarla dolu bir ülke ve Bogota, Medellin, Zona Cafetera gibi yüksek rakımlı yerlere kara yoluyla ulaşmaya çalıştığınız zaman, döne döne ilerleyen yollarda kendinizi mide bulantınızı kontrol etmeye çalışırken bulabiliyorsunuz. Bunun dışında uzun otobüs yolculuklarını kesinlikle gündüz yapmanız tavsiye ediliyor, çünkü gece otobüsleri pek güvenli değil. Özetle, Kolombiya’da ‘otobüs’le yolculuk biraz sancılı bir süreç.

bus bus2

-Uçakla Ulaşım

Kolombiya’da bir şehirden diğerine uçakla geçmek sanıldığından çok daha ucuz. Otobüs bileti almadan önce domestik uçuşları bir kontrol edin.

Kolombiya’daki belli başlı havayolu şirketleri şunlar:

Viva Colombia: Kolombiya’nın Atlasjet kıvamındaki uygun fiyatlı havayolu şirketi.

Avianca: Zaman zaman çok ucuza uçak bileti bulabileceğiniz kalite olarak Viva Colombia’nın bir tık üstünde olan havayolu şirketi.

LAN Airlines: Şanslıysanız ucuza uçak bileti bulabileceğiniz, Viva Colombia ve Avianca’dan birkaç gömlek daha kaliteli havayolu şirketi.

Ayrıca:

Türkiye kredi kartınızla Viva Colombia ve Avianca’nın web sitesinden direkt olarak bilet satın almanız teoride imkânsız. Ancak bilgi girişi yaptığınız sırada ülke kısmına Türkiye yerine Kolombiya yazarsanız, istediğiniz bileti satın almanız mümkün.

Diğer bir alternatif ise Aviatur isimli turizm acentesinin web sitesi üzerinden bilet satın almak. Enteresan bir şekilde, Aviatur’u kullandığınızda bazen yukarıda saydığım havayolu şirketlerinin kendi web sitelerinde gözüken fiyattan çok daha ucuza bilet bulabiliyorsunuz. Ancak bileti satın alabilmek için acenteye emaille pasaportunuzun ve kredi kartınızın bir fotoğrafını göndermeniz gerekiyor. Fikir olarak insan bir tedirgin oluyor böyle bir istek karşısında ama Aviatur güvenli bir şirket. Merak etmeyin. Ben denedim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.

2 comments

 1. Comment by kamil

  kamil Reply 04 Nisan 2016 at 18:01

  vivacolombia dan bilet almaya çalışıyorum Bogota cartagena arsı fakat alamıyorum.ülke kısmını Kolombiya yaptım
  ..aviatur da viva colombia yok bileti nasıl alabilirim

 2. Comment by Emre

  Emre Reply 25 Ocak 2017 at 21:43

  Kolombiyada bulundugun sure boyunca ne kadar harcadin ?

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: