ABD Vizesi

09 Ekim 2014

Schengen vizesi alabilmek için belge toplamayı kendisine hobi edinen bünyelere ABD vize başvurusu ilaç gibi gelecek. Beklentimin aksine ABD vizesi şu ana kadar en rahat aldığım vizelerden biri oldu. Vizeyi kolayca alabilmek için yapılması gerekenler çok net ve basit.

Öncelikle gidip bir fotoğrafınızı çektirin. Fotoğrafınızı çeken kişiye mutlaka bu fotoğrafın ABD vize başvurusu için kullanılacağını belirtin. Fotoğrafın elektronik bir kopyasını da isteyin, çünkü başvuru formuna bu fotoğrafı yüklemeniz gerekecek. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması önemli. Eğer eski bir fotoğrafı yeni diye kakalamaya çalışacaksanız, aynı fotoğrafın pasaportunuzda başka bir vize için kullanılmadığından emin olun. Fotoğrafın eski olduğunu anlarlarsa, direkt geri çevrilirsiniz. Uyarmadı demeyin.

İkinci adım olarak ABD Büyükelçiliği’nin web sitesinde bulunan başvuru formunu doldurun. İngilizce bilmiyorsanız İngilizce bilen birinden yardım isteyin. Formun eksiksiz doldurulması çok önemli. Başvurunuzun en kritik aşaması bu.

Kredi kartınızı kullanarak ödemenizi yapın. Mülakat için uygun bir tarih belirleyin. Randevunuz mutlaka sabahın erken bir saatinde olsun. Erken gelmeniz daha az beklemeniz anlamına geliyor.

ABD Konsolosluğu İstinye’de, Darüşşafaka metro istasyonundan taksiyle 10-15 dakikalık bir mesafede. Konsolosluğun tam yeri için bknz: http://bit.ly/1tHJwbt

Mülakat için geldiğiniz konsolosluk binasına herhangi bir elektronik eşya sokmanız yasak. Telefonunuzu ya yanınıza almayın ya da konsolosluğun karşısında bulunan emanetçilerden birine bırakın. Ben ikincisini yapmayı tercih ettim.

Bu noktadan sonrası ise çok kolay. Daha önce Schengen başvurusu için kırk kapıdan topladığınız belgeleri özene bezene dosyalamış olabilirsiniz. Ama ABD vizesi için n’olur kendinizi bu kadar hırpalamayın. ABD Büyükelçiliği’nin web sitesinde, mülakata ‘‘vize başvurunuzu destekleyen’’ belgelerle gelmeniz tembihleniyor. Fakat mülakat sırasında bu belgelerin hiçbirine bakılmıyor. En fazla bir iki dakika süren mülakatın sonunda, güler yüzlü konsolosluk çalışanı size vizenizin onaylanmış olduğunu söylüyor. Siz gönül rahatlığıyla konsolosluktan ayrıldıktan iki üç gün sonra 10 senelik ABD vizesi basılmış pasaportunuz evinize postalanıyor. Vallahi ABD vizesi almak işte bu kadar kolay! Keyifli seyahatler! :)

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: