Arjantin Hazırlıkları

31 Ağustos 2013

Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arjantin’e giriş yapmak için vizeye ihtiyacı yok. Kırmızı pasaport ile 3 aya kadar Arjantin’de kalabilirsiniz. Eğer 3 aydan daha uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız, komşu ülkelerden birine gidip daha sonra Arjantin’e tekrar giriş yaparak kalışınızı bir üç ay daha uzatabilirsiniz. Arjantin’de uzun süreli kalan ve hatta orada çalışan birçok yabancı 3 ayda bir Uruguay’a giderek Arjantin’de yaşamaya mutlu mesut devam ediyor. Devlet bu konuda pek katı değil.

Uçak

Tabii ki çeşitli havayollarıyla aktarmalı olarak Buenos Aires’e uçmak mümkün, ama bir süredir THY, Buenos Aires’e ‘neredeyse aktarmasız’ olarak uçmaya başladı. O nedenle sanırım THY şu an BA için en mantıklı opsiyon.

BA uçuşu için neredeyse aktarmasız dedim, çünkü aslında direkt gibi gözüken uçuş, Sao Paulo aktarmalı. Uçak önce Sao Paulo’ya iniyor. Brezilya yolcuları burada uçaktan iniyor. Mürettebat değişiyor. Duruma göre bazen sizden uçakta kalmanız isteniyor, bazen de sizi dışarı çıkarıp iki üç saat sonra diğer Buenos Aires yolcularıyla beraber tekrar uçağa alıyorlar.

Uçuş aşağı yukarı 18 saat kadar sürüyor.

Kalacak Yer

Biz seyahatimiz boyunca hep hostellerde kaldık. Latin Amerika’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Arjantin belki de hostel standartlarında Avrupa’ya en yaklaşan ülkelerden biri. Ama siz yine de hostellerle alakalı beklentilerinizi düşük tutun.

Bizim kaldığımız hemen hemen her hostelde sıcak su vardı, ama bazılarında tazyiksizdi. Eğer Arjantin’e yazın gidecekseniz, odanızda muhtemelen sıcaktan bunalacaksınız. Birçok odada klima yok. Kışın gidecekseniz ise üşüyeceksiniz. Hostellerin hemen hemen hiçbirinde kalorifer ya da soba yok. Bu anlamda hostellerin standartları biraz düşük, ama yine de en ucuz konaklama yöntemi olduğu kesin. Arjantin’de hostellerde bir gece konaklamanın bedeli yaklaşık 15-20 TL civarında. Sosyalleşmek için ise hostelde kalmaktan daha iyi bir seçenek sanırım zaten yok.

Arjantin’e Kaç Gün Yeter?

Arjantin, Türkiye’den yaklaşık üç buçuk kat kadar daha büyük bir ülke. Biz Arjantin’de toplam 35 gün geçirdik ve bu süre zarfında ancak Arjantin’in kuzeyini gezebildik. Bizim seyahat tempomuz oldukça yavaştı. Her gittiğimiz yerde en az 3-4 gün kaldık. Eğer Arjantin’i komple gezmek isterseniz, bence 45-50 güne ihtiyacınız var. Ama tabii seyahat için sadece 15-20 gününüz varsa, hızlı bir tempoyla 4-5 şehir görecek güzel bir rota belirleyebilirsiniz.

Para

Argentine_peso_notes

Arjantin’e giderken yanınızda mutlaka seyahatiniz boyunca size yetecek kadar nakit para götürün. Amerikan doları en geçerli para birimi. Euro filan götürmeye kalkmayın, çünkü sonunda zararlı çıkarsınız.

Arjantin’de dolarınızı ya resmi bir şekilde döviz bürolarını kullanarak ya da karaborsacılar aracılığıyla pesoya çevirtebilirsiniz. 1 dolar resmi rakamlara göre 5,3 peso, karaborsada ise 8,7 peso civarında (Ağustos 2013). Karaborsada euronun piyasası çok daha düşük. O nedenle yanınızda euro getirmenizi tavsiye etmem.

Peki nedir bu karaborsada para değiştirme olayı?

Devlet, Arjantinlilerin döviz bulundurmasını yasaklamış. Bu durum da turistlerden döviz alıp üzerine kar koyup bunu Arjantinlilere satan bir grup insanın türemesine neden olmuş. Aslında karaborsada para bozdurmak illegal bir durum, ama korkulacak bir şey yok. Devlet karaborsacılara karşı hiç de katı değil. Döviz bürosunu kullananı dövüyorlar desem abartmış olmam inanın.

Karaborsacıları nasıl bulacağız?

Kaldığınız otelin resepsiyonistine danışabilirsiniz. Genelde karaborsacıların bekledikleri ve “Cambio, cambio!” diye bağırdıkları sokaklar var. Mesela Buenos Aires’teki Florida Caddesi… Bu sokaklara gidiyorsunuz ve karaborsacılarla pazarlığa girişiyorsunuz. Fiyatta anlaştığınız takdirde, karaborsacılar sizi ufak bir ofise götürüp paranızı çeviriyorlar. Paranızı çevirmeden önce, birkaç karaborsacıya fiyat sorup piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederim. Rakamlar çok değişken olabiliyor.

cambiocu 2cambiocular

Ya dolandırılırsak?

Gözünüz hep açık olsun. Aldığınız her parayı muhakkak kontrol edin. Arjantin’de çok fazla sahte para dönüyormuş. Biz seyahatimiz boyunca yalnızca bir kere sahte 100 peso almış bulunduk. Yani böyle bir risk mevcut. Ama genel olarak karaborsacılara ‘güvenebilirsiniz.’ Florida Caddesi’nde ilerlerken daha ‘temiz yüzlü’ bulduğunuz karaborsacıya doğru ilerleyin. Biz paramızı hep bu yöntemle değiştirdik. Bir noktadan sonra azıcık da insan sarraflığına bakıyor sanırım olay.

Yeme – İçme 

Arjantinlilerin kendilerine has bir yeme içme rutinleri var ve bu rutin bizimkinden biraz farklı. 12:30 – 13:30 gibi yenen öğle yemeğinden hemen sonra Arjantinliler saat dörde kadar siesta yapıyorlar. Bu süre zarfında birçok dükkanı kapalı görebilirsiniz. Siesta sonrası zamana ise media luna (18:00-20:00) deniyor. Arjantinliler media luna vaktinde bir anlamda tekrardan kahvaltı ediyorlar. Mate veya kahvenin yanında kruvazan ya da reçelli ekmek yiyorlar.

mate-media-luna-9009462 media luna

Akşam yemeği ise ancak 22:00-23:00 gibi yeniyor. Erken saatte akşam yemeği yiyen yegane kişiler turistler. Saat sekizde akşam yemeği yiyen bir Arjantinliye asla rastlayamazsınız. Turist gibi gözükmek istemiyorsanız akşam yemeği için saat ona kadar sabretmeniz gerekiyor.

Yemek yeme rutinini çözdüğümüze göre şimdi biraz da Arjantin’de ne yenir, ne içilir, ona bakalım.

Et sevenler Arjantin’e bayılacaklar. Arjantinlilerin kırmızı et ile aralarında inanılmaz tutkulu bir ilişki var. Et hemen hemen her öğünde bir şekilde tüketiliyor. Kendini biftek gurmesi ilan edenler bile girdikleri ik Parilla‘da (et evi) küçük çapta bir şok yaşayabilirler. Arjantinliler dananın her bölgesini çok iyi tanıyorlar ve herkes hangi bölgeden siparişini vereceğini çok iyi biliyor. Siz aşağıdaki tabloyla başbaşa kaldığınız ilk gün, sipariş için yaklaşık bir 15 dakika harcayabilirsiniz:

parilla

Arjantin şaraplarıyla da meşhur bir ülke. Şaraplar hem çok ucuz, hem de çok güzeller. Benim favorim Mendoza malbec’ti. Kesinlikle tatmanızı tavsiye ederim.

malbec-grapes-mendoza  malbec

Bir de fernet adında kolayla karıştırılarak içilen sert bir içkileri var . Değişik bitki ve baharatların karışımıyla hazırlanan ferneti, ilk denediğinizde sevmeyebilirsiniz, ama zamanla tadına alışmaya başlıyorsunuz.

fernet cola fernet

Arjantin’in en meşhur tatlısı ise, sütlü karamel yani “dulce de leche.” Arjantinliler hemen hemen yedikleri her tatlıya biraz dulce de leche ekliyorlar. Dondurmanın üzerine, kahvenin içine, kekin arasına… Kahvaltıda ekmeğin üzerine, kruvazanın arasına hep dulce de leche sürüyorlar. Uyarı: Arjantinliler dulce de leche konusunda garip bir şekilde hassaslar. Olur da kazara dulce de leche’ye karamel derseniz, abartı bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Aman dikkat!

dulce de leche 2   dulce de leche

Alfajor adında dulce de leche’li Halley’e çok benzeyen bir tatlıları var. Bunu da pek seviyorlar.

alfajor (1) alfajor

Mate ise her Arjantinlinin bağımlısı olduğu bir çeşit çay. Bizim siyah çay tutkumuzun Arjantin karşılığına mate diyebiliriz. Mateyi ilk defa deneyenlerin birçoğu acılığından dolayı tadını genelde beğenmiyor,  ama zamanla alışıyor insan. Mate tüketmek vücut için son derece faydalı. Matenin zayıflatıcı etkisi olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Geç saatlerde ve et ağırlıklı beslenen Arjantinlilerin obezite problemi yaşamamalarının sebebi matenin bu diyeti dengelemesi. O nedenle bol bol mate için.

Yerba-Mate yerba-mate

Ulaşım

Daha önce de söylediğim gibi Arjantin inanılmaz büyük bir ülke ve dolayısıyla gitmek istediğiniz şehirler arasındaki mesafeler de oldukça uzun. Arjantin içi uçuşlar çok pahalı. O nedenle her yere otobüsle gitmek durumundasınız. 20-25 saatlik otobüs yolculuklarına kendinizi hazırlayın. Otobüs yolculukları çok uzun olduğundan, genel olarak gayet konforlu otobüslerle seyahat ediyorsunuz.

Arjantin’de otobüs bileti alırken size iki ya da üç seçenek sunuluyor: semi-cama (yarı yataklı, 130 derece), coche-cama (yataklı diye geçiyor ama koltuk tamamiyle yatmıyor yine de, 160 derece) ve cama total (tam yataklı ki bu seçeneğe çok az rastlıyorsunuz, 180 derece).

cama semi cama total

Eğer problemsiz bir otobüs seyahati istiyorsanız, aşağıdaki firmalardan birini seçin. Benim favorim Via Bariloche.

– Via Bariloche

– Andesmar

– Chevallier

– El Rapido Internacional

Daha ucuz olan firmaları tercih ettiğinizde problem yaşayabiliyorsunuz. Mesela biz Iguazu’dan Salta’ya Aguila Dorada Bis ve El Norte Bis kombinasyonuyla geçtik. Otobüs Corientes’te bozulunca iki saat boyunca otobüsün tamir edilmesini bekledik. Tamir edilemeyince bizi başka bir otobüse geçirdiler. Eski otobüste koltuklarımız yataklıydı, ama yeni otobüs yarı yataklılardandı. Dolayısıyla bütün yolu yarı yataklı otobüsle gelmek durumunda kaldık.

Bir de ucuz firmalarda film gösterimi yapıp sesi sonuna kadar açıyorlar. Filmler de genellikle aksiyon filmleri olduğundan o sesle uyumak hakikaten mümkün değil. Bir süre sonra insan sinir krizleri geçirmeye başlayabiliyor. Siz siz olun yukarıdaki listede adı geçen firmalar dışında bir firmayla seyahat etmeyin. 

İnternet

İstisnasız kaldığımız bütün hostellerde wifi vardı. Aşağı yukarı bütün restoran ve kafelerde de wifi var. İnternete ulaşım çok kolay.

Güvenlik

Arjantin genel olarak güvenli bir ülke. Buenos Aires biraz İstanbul gibi. Recoleta ve Palermo gibi süper güvenli mahallelerin yanında,  La Boca gibi ara sokaklarına kesinlikle girmemeniz gereken mahalleler de var. Sadece nereye gittiğinizi bilmeniz gerekiyor

Küçük şehirler Buenos Aires’e göre çok daha güvenli. Ama yine de fakir mahallelerde her zaman çantanıza dikkat edin. Hırsızlık olayları yok değil.

Arjantin, Latin Amerika’nın en güvenli ülkelerinden biri. İnsanların boş söylentilerle sizi korkutmalarına izin vermeyin.

Giyim – Kuşam

Giyim – kuşam, Arjantin’in pek çok şehrinde son derece Avrupai. Etnik kıyafetler giymiş insanlara yalnızca Arjantin’in kuzeyinde rastladık. İstanbul’da ne giyiyorsanız Arjantin’de de gönül rahatlığıyla aynılarını giyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: