Sevilla

19 Nisan 2013

Avrupa’da en sevdiğiniz ülke hangisi? Benimkisi İspanya.

Kimi ülkelere bir kere gidersiniz. O da size yeter. Ama İspanya öyle mi? İspanya’ya tekrar tekrar gidilir, ama bir türlü doyulamaz, yine gidilir ve her  bir gidişte de muhakkak yeni bir şey öğrenilir.

İspanya’ya altı kere gittim. Bir altı kere daha gidebilirim. Bask hariç, İspanya’nın hemen her bölgesini gördüm.  En çok Endülüs’ü sevdim.  İklimini, insanını, doğasını bizim Güney Ege’ye, Batı Akdeniz’e benzettim.

Endülüs’te ise en çok Sevilla’yı beğendim. Onu hiçbir yere tam olarak benzetemedim. Çok etkilendim.

Sevilla’ya ilk gittiğimde, şehrin merkezinde yer alan 500 senelik bir binada kaldım. Sanırım Sevilla’yı sevmeye bu binadan başladım.

IMG_4998 IMG_5153 IMG_5131

 

Hostelim Santra Cruz denilen eski Yahudi mahallesine çok yakındı. O nedenle hostelime yerleştikten sonra, Sevilla’yı gezmeye bu mahalleden başladım.

Elimde fotoğraf makinem, karşıma çıkan hemen her binayı fotoğraflıyordum. Hepsi de birbirinden güzeldi. Kendime hakim olamıyordum. Sanırım Santa Cruz, Sevilla’nın en güzel mahallesi diye düşündüğümü hatırlıyorum.

      7809650356_55d2e3d1f9_z 5878054563_6d477599dd_z

Çok geçmeden Santa Cruz’dan çıkınca anladım ki Sevilla’nın diğer mahalleleri de tapılacak kadar güzel. Bir şehirdeki her bina, her köşe bucak mı güzel olur? Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar bu şehri güzelleştirmek için birbirleriyle adeta yarışmışlar. Ortaya öyle şahane bir kültürel karışım çıkmış ki siz şehrin sokaklarını gezerken şehrin güzelliğinden ve gördüklerinizin yoğunluğundan bunalıyorsunuz. Sevilla’yı bir durup dinlenip sindirmek gerekiyor. O yüzden ben derim ki Sevilla’ya en az 3, ideali 5 gün gerekiyor.

Henüz Sevilla’ya gitmediyseniz, bir fırsatını bulun da gidin. Bir hafta sonu tatili için bile olsa gitmeye değer. Bence Barselona filan halt etmiş Sevilla’nın yanında. Nokta!

Sevilla’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Sevilla’ya henüz direkt uçuş yok. Madrid’e ya da Malaga’ya uçun. İspanya’nın hızlı treni Renfe ile, Madrid’den iki buçuk, Malaga’dan iki saate Sevilla’dasınız. Tren biletinizi ne kadar erken alırsanız, o kadar ucuza kapatırsınız.

Renfe: http://www.renfe.com/EN/viajeros/index.html

Sevilla’da Nerede Kalınır?

Şehrin merkezindeki tarihi binalardan birinde.  Kendi kaldığım yeri tavsiye edebilirim. Hem bina harikaydı, hem de konum itibariyle, görülmesi gereken mekanlara yakın bir yerdeydi.

Traveler’s Inn Seville

Augusto Plasencia 5, Seville, 41004,

+34 954 21 67 24

reservations@sevillabackpackers.es

www.travelersinnseville.com

Sevilla’da Nerelere Gidilir?

-Alcazar ki bence Granada’daki Alhambra’dan çok daha güzel bir saray.

reales_alcazares_sevilla_t4101160.jpg_1306973099    reales_alcazares_sevilla_t4.jpg_1306973099

-Katedral ve Giralda

catedral-de-sevilla-interior sevilla-cathedral

-Torre del Oro (Altın Kule)

Torre-del-Oro_Overview_4437 promenade-oro-seville-52251

-Santa Cruz: Eski Yahudi mahallesi.

-Plaza de Espana ve Parque de Maria Luisa

Plaza-de-España  fotoğraf

-Museo de Artes y Costumbres Populares (Şehrin biraz sapa bir yerinde. Eğer Sevilla’da uzun uzadıya kalmayacaksınız, burayı es geçebilirsiniz.)

Museo_de_Artes_y_Costumbres_Populares

-Casa de Pilatos: Alcazar’a benzeyen başka bir saray. Eğer vaktiniz varsa, buraya da bir göz atabilirsiniz. Casa de Pilatos da son derece güzel, ama Alcazar’ın ihtişamını beklemeyin.

casa-pilatos-hallway  SevillaCasaDePilatos01

Sevilla’da Ne Yenir?

İspanya’nın neresine giderseniz gidin, mutlaka ‘tapas’ yiyeceksiniz. Başka şansınız yok! Ama Endülüs ve özellikle de Sevilla tapas konusunda son derece iddialı.

Seville-Tapas-bar Tapas 1

Bilmeyenler için, tapas bizim mezelerimize çok benziyor. Az az bir sürü değişik yemekten getiriyorlar önünüze. Tapas olayını sevmeniz kesinlikle gideceğiniz yere bağlı. Siz siz olun, sakın içi turist dolu bir mekana oturmayın. Katedralin ve Alcazar’ın yakınlarında bir sürü yer var ama çoğu hem pahalı hem de kötü tapas servis ediyor. Merkezden uzaktaki restoranlar çok daha başarılı.

Senin şu ana kadar yediğin en başarılı tapas nerede, diye sorarsanız:

Duo Tapas

Calle Calatrava, 14 Seville

+34 661 58 92 95

duo-tapas duo_tapas2

Sevilla’da Ne İzlenir?

Flamenko! Sevilla flamenkonun doğduğu yer. Sakın güzel bir flamenko performansı izlemeden döneyim, demeyin.

Flamenco_Dance_by_larryhalff  seville-museums-flamenco-01

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: