Antwerp’te Moda

05 Mart 2013

Antwerp modada dünya liderlerinden biriymiş. Bunu geçtiğimiz hafta öğrendim. Antwerp’in üniversite şehri, liman şehri, çikolata şehri, elmas şehri olduğunu biliyordum da, moda şehri olduğunu hiç duymamıştım.

Şubat ayında Belçika’ya gitmek belki çok da iyi bir fikir değildi. Malum hava soğuk ve kasvetli; sokaklar cansız ve neşesiz; insanlar asık suratlı ve soluk benizli oluyor bu mevsimde. Şubat ayının bu motivasyonsuzluğunda keşfettiğim moda mahallesi St-Andries, Belçika gezisindeki can simitlerimden biri oldu.

GörselGörsel

At-Andries, Antwerp’in güney batısında kalan yaratıcı mı yaratıcı bir mahalle. Nationalstraat üzerindeki ModeNatie isimli görkemli bina, bu mahallenin pırlantası. Binanın içinde Flander Moda Enstitüsü ve MoMu isimli bir moda müzesi mevcut. Müzede çok güzel sergiler oluyormuş. Bunu duyup  da büyük bir hevesle gittim, ama müzeyi kapı duvar buldum. Kısacası hevesim kursağımda kaldı. Eğer bir daha Antwerp’e yolum düşerse, MoMu’ya gitmek yapılacaklar listemin ilk sırasında.

Görsel

St-Andries’ı gezerken Huidevetterstraat, Lombardenvest, ve Schuttershofstraat’ı sakın atlamayın. Alışveriş yapmayacak bile olsanız, sokak modasını bu kadar alternatif vitrinlerle ve sunumlarla takip etmek hoşunuza gidebilir.

Görsel

Antwerp’in bugün böylesine iddialı bir moda merkezi olmasından Antwerp Six sorumluymuş. Antwerp Six, Royal Academy’nin Moda Bölümünden mezun altı avant garde tasarımcının oluşturduğu dünyaca ünlü bir grup. Öğrendiğime göre, bu grup ilk olarak 1980’lerde Londra ve Paris’teki moda şovlarıyla gündeme gelmişler ve sonrasında yavaş yavaş Antwerp’in çehresini değiştirerek onu moda devleriyle yarışan bugünkü konumuna getirmişler. Eğer Antwerp Six hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz: http://antwerpsix.blogspot.com/

url-6     url-7

Bunun dışında, eğer ilginizi antikacılar, ikinci el mobilyalar ve ev eşyaları çekiyorsa, Kloosterstraat’a eminim ki bayılacaksınız. Bu sokak büyük bir Çukurcuma gibi. Ama mobilyalar ve eşyalar çok daha çeşitli, tarz ve hepsinden de önemlisi  çok çok daha ucuz. Mesela, cevizden yapılmış sapasağlam ve bir o kadar da güzel iki adet ikinci el sandalye 55 euro idi. İnanamadım. Bu mağazalar Antwerp’te değil de İstanbul’da olsa, evimi İkea’dan değil de buralardan döşerdim doğrusu.

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: