Küba Hazırlıkları

15 Ocak 2013

Vize
Çok basit bir işlem. Konsolosluğa ya da elçiliğe bile gitmenize gerek yok. Giriş kartınızı turizm acentelerinden para karşılığında alıyorsunuz. Ben WTS’nin ofisine uğradım. Uçak biletimi ve  pasaportumu verdim. Onlar Havana’da benim için iki günlük otel rezervasyonu yaptılar ve  beş dakika içinde giriş kartımı verdiler. İşlem ücreti 35 TL.

Uçak
Uçak biletleri genellikle pahalı. Önceden almak lazım. Fransa veya İspanya aktarmalı olarak Havana’ya uçmak mümkün. Ben Airfrance’la Paris aktarmalı olarak uçtum Küba’ya. Tavsiye edebilirim.Ama Paris’te iki tane havaalanı var. Eğer schengen vizeniz yoksa, mutlaka tek havaalanı kullanmanızı gerektiren uçuşları tercih edin, çünkü havaalanı değiştirirken pasaport kontrolünden geçmeniz gerekiyor.

Kalacak Yer
İki opsiyonunuz var. Ya devlete ait otellerde kalacaksınız ya da casas particulares denen evlerde. Oteller hem pahalı, hem de Türkiye standartlarının çok çok altında. Ben mesela gitmeden önce, WTS aracılığıyla ilk 2 günüm için dört yıldızlı Otel Presidente’de yer ayırrtım. Dedim kaç saatlik yolculuktan sonra yorgun olurum, jetlag olurum, en azından iki gün düzgün bir yerde kalayım da dinleneyim, sonrası zaten ayarlanır. Bu otele bu dört yıldızı kim,nasıl vermiş bilemiyorum. Oda kötü değildi, ama kesinlikle dörtyıldızlı bir otelin standartlarının çokaltındaydı. Kahvaltı vasattı. O nedenlebenim tavsiyem otellerde değil de casalarda kalmanız.

Otel PresidenteP1000013

Küba’da insanlar evlerinin bir ya da iki odasını turistlere kiralıyorlar. İstenildiği takdirde kahvaltı ve akşam yemeği de veriyorlar. Casalarda kalmak Küba kültürünü anlamanın en iyi yolu. Eğer biraz da İspanyolca biliyorsanız, Kübalılarla güzel ilişkiler kurabilirsiniz onların evlerinde kalırken. Mesela Kübalı bir anneanne sahibi olabilirsiniz.

P1000224Vinales'te kaldığım casa

Size Havana’da memnun kaldığım bir casayı tavsiye edeyim. Telefon ya da email yoluyla rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ben oda, kahvaltı ve akşam yemeği için 35 CUC ödemiştim. Başka şehirlerden casa ayarlamak konusunda da size yardımcı olur burası. Çok ilgililer. Bir de aynı sokakta 111 numarada da bir casa var. Bu iki evde yaşayanlar akrabalar. 111 numaradaki teyzeler şahane. İki yerin rezervasyonunu da Rigo yapıyor. Bilgileri aşağıda:

Ing. Rigoberto Sierra & Dra. Raiza Barroso
No 126 Blanco Street Havana Center
Ev no: (537) 861 3943
Cep: +53 5332 2796
Email: rbarroso@infomed.sld.cu

Havana'da kaldığım casada düzenlediğim veda partisi

Küba’ya Kaç Gün Yeter?
Ben şahsen 15 gün ayırmıştım bu seyahate ve Küba’nın ancak batısını görebildim. Zamanınız kısıtlıysa iki hafta kalmak, Küba’yla alakalı genel bir fikir sahibi olmanıza yetiyor. Ama aslında vaktiniz varsa bence ideali 1 ay ayırmak. Ben tam Küba’yı anlamaya başlamışken dönmem gerekti. Ayrıca Küba’nın doğusunu hiç göremedim.

Para
Kesinlikle nakit olarak götürün yanınızda. Kredi kartı bazı otellerde ve restoranlarda geçiyor, ama çok yaygın değil. Bazı şehirlerde ATM bulmak da mümkün ama her yerde değil. Yani sıkıntı yaşamamak adına Küba’ya nakit parayla gitmek en temizi. Bu elbise içine takılabilen bel çantalarından alın ve paranızı çaldırmayacağınız bir şekilde yanınızda götürün. En iyisi euro ile gitmek. Amerikan doları için ekstra komisyon alıyorlar ambargodan dolayı.

Havana’ya iner inmez havaalanında eurolarınızı CUC’a çevirebilirsiniz. Havaalanındaki döviz bürosunun kurları, şehirlerdeki bankalarla aynı. O nedenle gönül rahatlığıyla buradan sizi uzun süre idare edecek kadar CUC satın alabilirsiniz.

Convertible Peso - CUC P1000018]

CUC, Amerikan dolarıyla aynı değerde para olarak, convertible peso diye geçiyor. Bu para birimi yalnızca turistlerin kullandığı bir para birimi. Yerlilerin kullandığı paranın ise yaklaşık 50 katı.

Yeme – İçme
Hiç öyle muhteşem Meksika yemekleri hayal ederek gitmeyin Küba’ya. Yemekler gerçekten çok vasat. Yani aç kalmıyorsunuz ama zaman zaman sadece doymak için bir şeyler yiyorsunuz. Öğle yemeklerini geçiştirmek ya da otobüsle seyahat ederken açlığınızı yatıştırmak için, Türkiye’den bisküvi, çikolata, kuru yemiş gibi şeyler götürün yanınızda. Küba’da da abur cubur şeyler bulabiliyorsunuz, ama her yerde değil. Bulduğunuz şeyler de genelde çok tatmin edici olmuyor. Bu tavsiye hayat kurtarır. Alın Çizilerini Damaklarınızı, sonra bana dua edeceksiniz.
Bunun dışında, kahvaltınızı ve akşam yemeklerinizi casalarda yiyin. Dışarıdaki restoranlar ancak öğle yemeği için sizi kesebilir. Ama hem pahalılar hem de yemekler çok temiz ve lezzetli değil. Evlerdeki  izzet-i ikramların,  kral sofralarının eline su bile dökemez restoranlar.

Casalarda yiyebileceğiniz akşam yemeklerinden

Ulaşım
Havaalanından şehre taksi gidilen yere göre 20-25 CUC civarında tutuyor. Havaalanının hemen önünden kalkan Havaş gibi bir otobüs yok. Metro filan zaten takdir edersiniz ki yok. Toplu taşıma araçlarını kullanarak da havaalanı şehir arası yolu katetmek mümkünmüş ama en azından geldiğiniz ilk gün bence bununla uğraşmayın. Pek komplike çünkü. Dönerken belki deneyebilirsiniz. Ben dönerken de kaldığım yerden birinin arabasıyla gittim havaalanına. Bu şekilde çok daha pratik ve rahat oluyor. Ama tercih sizin neticede.

Bir şehirden diğerine geçerken en iyi yol otobüsü kullanmak. Genelde otobüsler gayet iyi, ama rötarlara kendinizi alıştırın. Benim rekorum bir buçuk saatlik bir rötardı. Trenle de birkaç yere gitmek mümkün ama tren Küba standartlarına göre de epey berbatmış. Ben şahsen kullanmadım ama kullanan bir iki gezginle tanıştım, ‘‘Sakın deneme!’’ dediler. Bunun dışında Küba içinde domestik uçuşlar da var. Bileti ya havaalanından ya da turizm acentelerinden almanız gerekiyor. Bir de bizdeki gibi sürekli artmıyor biletlerin fiyatları. Bu güzel ama eğer Küba’ya yüksek sezonda gidiyorsanız, birçok yere uçak bileti bulmak zor oluyor.

Bir de taksilerle bir şehirden diğerine geçmeniz mümkün. Dolmuş gibi oluyorlar ve 4 kişi alıyorlar. Ben Santa Clara’dan Havana’ya taksiyle geçtim. Otobüs bileti 18 CUC iken taksi ile 20 CUC’a anlaştım ve taksi beni evimden alıp Havana’daki evime bıraktı. Yani bazı yerlerde taksi tutmak daha avantajlı olabiliyor.

Cep Telefonu ve İnternet
Cubacel ülkenin tek gsm operatörü. Büyük şehirlerde problemsiz çekiyor ama seyahat ederken ya da daha sapa kalan yerlerde çok iyi çekmeyebiliyor. Ben sim kart almak yerine roaming yaparak cep telefonumu kurtardım. 3G interneti unutun. Ama bazı yerlerde edge ya da gprs ile internete bağlanabiliyorsunuz. Bunun dışında bilgisayardan ınternete bağlanmak için internet kartları var. Onlardan almanız gerekiyor. Genellikle otellerde bilgisayar oluyor. Bu kart ile o bilgisayarları kullanarak internete girebiliyorsunuz. Wifi diye bir şey yok. Kübalılar hayatlarını internetsiz bir şekilde sürdürüyorlar. Hatta sizin internet kullanmaya yönelik obsesif tavırlarınızı çözmekte zorlandıklarını göreceksiniz.

Güvenlik
Küba son derece güvenli bir yer. Ben Küba’ya tek başına giden bir kadın olarak hiçbir zaman kendimi tehlikede hissetmedim. Tabii ki dikkat etmeniz gereken ufak tefek şeyler var. Mesela Küba’ya giderken yanınızda çok değerli hiçbir şey götürmeyin. Hesap öderken ya da bir şey satın alırken paranızı göstermeyin. Dışarıdayken çantanıza ve fotoğraf makinenize çok dikkat edin. Paranızın hepsini aynı yerde tutmayın. Mümkünse üçe bölün ve değişik yerlerde saklayın. Böylece paranızın hepsini birden çaldırma ihtimaliniz olmaz. Ben gece dışarı çıkarken yanıma sadece 25-30 CUC alıp öyle çıkıyordum. Cep telefonuymuş, fotoğraf makinesiymiş filan bunları çaldırmanız çok kolay. Dikkat edin o nedenle. Özellikle de gece dışarı çıkarken.

Bir de mesela çalınamayacağını düşündüğünüz şeyleri çaldırma ihtimaliniz var. Bir gece kulübünde benim eski bir hırkamı çaldılar. Burada olsa kimse yüzüne bakmaz. O nedenle çalınacağını düşünmemiştim bile.

Bunun dışında özellikle Havana’da yanınıza yaklaşıp sizinle arkadaş olmaya çalışan kişiler olacak. Bunlar turist avcıları. Önce sizinle normal muhabbet etmeye çalışıyorlar. Ama sonra ya size bir şey satmaya çalışıyorlar, ya da sizden para sızdırmaya. Sokakta size hop diye yaklaşan bu insanlara selam bile vermeden devam etmeniz sizin iyiliğinize. Kübalılar da böyle yapmanızı öneriyorlar. Bu insanlara bir aydır Küba’da olduğunuzu söyleyip hemen onlardan uzaklaşın. Yeni gelenleri daha rahat kandırabileceklerini bildikleri için böyle demeniz iyi oluyor. Puro filan sakın almaya kalkmayın bunlardan. Hep sahte şeyler kakalamaya çalışıyorlar size.

Benden para sızdırmaya çalışan tipler

Bu bir iki şeye dikkat ettiğiniz takdirde, tadınızı kaçıracak hiçbir şey gelmeyecektir başınıza. Doğru insanlarla iletişime geçin. Paranıza ve değerli eşyalarınıza dikkat edin. Bu kadar!

Giyim – Kuşam  
Ne istiyorsanız, onu giyin. Hatta ne kadar açık giyinirseniz, o kadar iyi. Ben ilk başlarda dikkat çekmemek için daha mütevazi şeyler giyiyordum. Ama aslında böyle mütevazi şeyler giymeniz daha çok dikkat çekmenize neden oluyor. Ne kadar açık ve iddialı giyinirseniz, o kadar Kübalı ya da Latin oluyorsunuz. Gezinin başında beni Fransız, İspanyol ya da İtalyan zanneden Kübalılar, gezinin sonuna doğru Arjantin’den gelmiş olabileceğimi düşünmeye başladılar. İstediğinizi giyin. Hani o İstanbul’da giymeye çekindiğiniz şeylerin hepsini burada giyebilirsiniz. İnsanlar süper rahatlar.

3 comments

 1. Comment by cem

  cem Reply 27 Ekim 2014 at 12:16

  Bem kubali ve turkiye yasiyorum…bir…kubali yemek meksikali yemek arada ki farkli cok..his alakasi yoktur…iki..bizim yemek vasat degil..sizin kulturu ve tarsi farkli olabiler ama biz kubaliyiz sizin iskambe corba yada kokorec baska birsey diyabiliriz…ve siz normal bir damaktaya lesset diyabilersiniz….dogru..turkiye gibi cerez ve biskuvi yoktur ama farkli seyler var ama gordum e kadar siz sadece bir corba ve salatalik domates fotografi buldunuz..sorry but your review is a little bit saygisiz….no helpful at all..bon sans bir daha ki kubaya seyahat.

  • Comment by seyyahbohcasi

   seyyahbohcasi Reply 28 Ekim 2014 at 14:47

   Merhaba Javier, sanırım küçük bir yanlış anlaşılma durumu oldu. Meksika yemekleri tabii ki çok farklı, ama bunu Türkiye’de yaşayan birçok insan bilmiyor. O nedenle Türkiyelilerin tanıdığı bildiği şeylerden referans almalarını amaçlayarak yazdım bunları. Yemekler Türk damak tadına göre vasat. Bu arada vasat, ortalama demek. Yani ne çok güzel, ne de çok kötü. Bu yorumumla saygısızlık etmediğimi düşünüyorum, çünkü bu benim kişisel düşüncem. Yorumun için teşekkürler!

 2. Comment by cem

  cem Reply 27 Ekim 2014 at 12:17

  Bu arada kusura bakmayim….benim turkce bu kadar…elinden yapiyorum.

Bir Cevap Yazın

Go top
%d blogcu bunu beğendi: